Şah Gambiti
İki hamlede beyaz bir piyon verdi ve kendi şahının önündeki sütunu açtı. Üç yüz yıl boyunca satranç zaten böyle bir şeydi. Gezin, sonra oynayın.
Son güncelleme
- İlk hamleler
- 1. e4 e5 2. f4
- ECO
- C30
- Kimin için
- Beyaz
- Stil
- Agresif
- Teori
- Orta
- Seviye
- Orta
Şah Gambiti 1.e4 e5 2.f4'tür. İki hamlede beyaz bir piyon önerdi, f sütununu açtı ve kendi şahının çaprazını ardına kadar açık bıraktı. Satrancın en az temkinli açılışıdır ve yaklaşık üç yüz yıl boyunca satranç zaten buydu.
Siyah alırsa beyaz d4 ile merkezi, f7'ye bakan yarı açık bir sütunu ve gelişim üstünlüğünü alır. Beyaz bir hamleyi unutursa siyah ...Vh4+ oynar ve parti daha başlamadan karara bağlanır. Bu cümlenin iki yarısı da Şah Gambiti'dir.
Ana varyant
Kieseritzky Gambiti - kabul edilen Şah Gambiti'nin ana varyantı. Dokuz hamlenin tamamını gezin.
Şimdi beyaz tarafı oynayın - ve tahtanın atlamanıza izin vermeyeceği hamleyi fark edin.
Beyazı oynuyorsunuz. f piyonunu önerin, şahı engelleyin, zinciri oyun ve atı ileri sıçratın.
Reddetmek: 2...Fc5 ve Falkbeer
Usta seviyesinin altındaki rakiplerin çoğu piyonu alır. Hayır demenin iki iyi yolunu iki taraftan da bilmeye değer.
Klasik ret - siyah piyon yapısını ve a7-g1 çaprazını korur.
Daha keskin ret 2...d5, yani Falkbeer Karşı Gambiti'dir: 3.exd5 e4 sonrası siyah merkezi ele geçirmek ve saldırı örgütlenmeden beyazı sıkıştırmak için piyonu hemen geri verir. Bu, her kanat saldırısına verilen klasik yanıtın, var olan en eski kanat saldırısına uygulanmasıdır.
Düşmemeniz gereken tuzak
Bir tane var. Üçüncü hamlededir, 1600'lerden beri Şah Gambiti partilerini bitirir ve 3.Af3'ün bir zevk meselesi olmamasının sebebidir.
Beyazı oynuyorsunuz. Siyah az önce f4'te aldı. Aynı nefeste hem geliştiren hem çaprazı kapatan hamleyi bulun.
Piyon gitti ve e1-h4 çaprazı şahınıza açık. Tek bir hamle hem geliştirir HEM şahı engeller.
O çaprazı kimsenin kapatmadığında ne olduğunu görmek isterseniz, aptal matı sayfasında iki hamlelik hâli var.
İki taraf için planlar
Beyazın planları. d4 ile merkezi alın, konum bir gün izin verirse rok yapın ve f sütununu kullanın: f4 piyonunun arkasında Kf1, f7'ye bakan Fc4 ve e5 ya da g5'e bir at. Tekrarlayan feda f7'dedir ve tekrarlayan taktik tema şudur: siyahın f4, g5 ve h6'daki piyonları bir duvar değil, hedeftir. Piyonu erkenden geri kazanmaya çalışmayın - piyon zaten hiç mesele değildi.
Siyahın planları. Fazla piyonu yalnızca bedava kaldığı sürece tutun. Modern tarifler onu merkezi açmak için ...d5 ile hemen geri verir, hızlı gelişir ve rok yapar - ve o zaman eksik bir f piyonunun arkasında oturan beyaz şahın kendisi zafiyet hâline gelir. Rok yapana dek f7'yi gözleyin ve vezir değişiminin savunan taraf için neredeyse her zaman iyi olduğunu unutmayın.
Buradaki taktik sözlük her şeyden çok şah mat örüntüleridir: açık f sütunu ve iki taraftaki açıktaki şahlar, partilerin çoğunun bir oyunsonuyla değil bir mat ağıyla bitmesine yol açar.
Aynı f piyonu fikrini şah tehdidi önceden engellenmiş hâlde isterseniz Viyana Açılışı sayfasına; bir sütun açmak yerine merkez kurmak için piyon ödeyen bir gambit içinse Evans Gambiti sayfasına bakın.
Deneyin
İkinci hamle. Şah Gambiti'ni oynayın.
Şah Gambiti oynayacağınız en sağlam açılış değildir ve mesele hiçbir zaman bu olmadı. O, açık bir sütunun, gelişim üstünlüğünün ve açıktaki bir şahın gerçekte ne değerde olduğunu öğreten açılıştır - üçünü birden ikinci hamlede tahtaya koyarak. Dersler buradan devam eder.
Sık sorulan sorular
- Şah Gambiti nedir?
- 1.e4 e5 2.f4 açılışı; siyahın e5 piyonunu merkezden saptırmak için f piyonunu önerir. Siyah alırsa beyaz d4 ile bütün merkezi, f7'ye bakan yarı açık bir f sütununu ve gelişim üstünlüğünü alır - bedeli bir piyon ve kalıcı olarak açıkta kalan bir şahtır. On dokuzuncu yüzyılın ana açılışıydı ve insanların hâlâ ölümsüz dediği partilerin çoğunu üretti.
- Şah Gambiti sağlam mı?
- Oynanabilir, çürütülmüş değil ve sakin alternatiflerden nesnel olarak daha kötü. Motorlar çoğu varyantta en iyi oyunla siyaha küçük ama gerçek bir üstünlük verir ve üst düzey pratik bir yüzyıl önce başka yollara saptı. Usta seviyesinin altında pratik bir silah olarak hâlâ mükemmeldir: konumlar keskindir, savunanın doğru bulması gerekenler saldırandan fazladır ve siyahın bir dikkatsiz hamlesi partiyi on beşinci hamlede bitirebilir.
- Beyaz neden 3.Af3 oynamak zorunda?
- 3...Vh4+ yüzünden. f piyonu gidince e1-h4 çaprazı beyaz şaha açılır ve Af3 dışında neredeyse her üçüncü hamle, şahı e2'ye zorlayan ya da rok hakkını sonsuza dek götüren bir şaha izin verir. 3.Af3 h4'ü atla kapatır - bütün açılışın en önemli hamlesidir ve 3...Vh4+'a bilerek izin veren Fil Gambiti 3.Fc4'ün kendi teorisi olan ayrı bir açılış olmasının sebebi de budur.
- Şah Gambiti'ni reddetmenin en iyi yolu nedir?
- İki yanıt tümüyle saygındır. 2...Fc5 klasik rettir: fil a7-g1 çaprazını alır, böylece beyaz asla rahatça rok yapamaz ve d4'ü tempoyla oynayamaz. 2...d5, yani Falkbeer Karşı Gambiti ise saldırgan olanıdır - siyah, beyazın saldırısı daha var olmadan merkezi açmak için bir piyonu hemen geri verir; bu da her kanat saldırısına karşı standart ilaçtır.
- Kieseritzky Gambiti nedir?
- Kabul edilen Şah Gambiti'nin ana varyantı: 1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Af3 g5 4.h4 g4 5.Ae5. Siyah fazla piyonu tutmak için bir piyon zinciri kurmuştur; beyaz h4 ile onu oyar ve sonra atı geri çekmek yerine e5'e sıçratır. e5'teki at boştadır, aktiftir ve kovulması zordur; ortaya çıkan konumlar satrancın en keskinleri arasındadır.
- Yeni başlayan biri Şah Gambiti oynamalı mı?
- Bir süre oynayın, sonra karar verin. Saldırı satrancını başka her açılıştan daha hızlı öğretir - açık sütunlar, fedalar, inisiyatif, bir temponun değeri - ve partiler asla sıkıcı olmaz. Ama savsaklamayı da anında cezalandırır ve asla unutmamanız gereken bir hamle vardır (3.Af3). Aynı f4 fikrini emniyet ağıyla istiyorsanız Viyana Açılışı ile başlayın.
Bu açılışın dayandığı fikirler:
Kendi oyununuzda teorinin dışına mı çıktınız?
Sıradaki satranç hamlesi →