Menu

Korzystniejszy zakup

Część sekcji Ułamki dziesiętne, procenty i proporcje ścieżki Pre-Algebra w Coddy. Lekcja 43 z 56.

Sklep sprzedaje długopisy w dwóch opakowaniach: 4 długopisy za 2.80 dolara albo 10 długopisów za 6.50 dolara. Który zakup bardziej się opłaca? Nie można bezpośrednio porównać łącznych cen, ponieważ opakowania zawierają różną liczbę długopisów. Dlatego oblicz cenę JEDNEGO długopisu w każdym opakowaniu, czyli cenę jednostkową.

Małe opakowanie: 2.8 / 4 to 0.7, czyli 70 centów za długopis. Duże opakowanie: 6.5 / 10 to 0.65, czyli 65 centów za długopis. Teraz obie ceny dotyczą tego samego produktu — jednego długopisu — a niższa cena jednostkowa oznacza korzystniejszy zakup: duże opakowanie, mimo że jego łączna cena jest wyższa.

Podziel cenę przez liczbę sztuk, w tej kolejności. Dzielenie liczby sztuk przez cenę daje zamiast tego liczbę długopisów na dolara, gdzie większa liczba oznacza korzystniejszy zakup, a pomylenie tych dwóch działań odwraca odpowiedź. Korzystniejszy zakup jest lepszy tylko wtedy, gdy wykorzystasz to, co kupisz, ale to już zależy od ciebie.

challenge icon

Wyzwanie

Pudełko 12 ołówków kosztuje 3.60 dolara. Oblicz cenę u jednego ołówka, aby można było porównać pudełko z innymi opakowaniami. Zapisz u jako działanie, a następnie oblicz je w następnym wierszu.

quiz iconSprawdź się

Ta lekcja zawiera krótki quiz. Zacznij lekcję, żeby na niego odpowiedzieć i śledzić swoje postępy.

quiz iconSprawdź się

Ta lekcja zawiera krótki quiz. Zacznij lekcję, żeby na niego odpowiedzieć i śledzić swoje postępy.

Wszystkie lekcje w sekcji Ułamki dziesiętne, procenty i proporcje